דיאטה מהירה ודימוי גוף


דימוי גוף הוא נושא לשורה ארוכה של מחקרים, מאמרים, תזות וטיפולים בכל השיטות המוכרות לאדם. ככל שחולפות השנים מאז הוטבע מונח זה לראשונה – ב-1935, ע"י פסיכואנליטיקאי בשם פול שילדר – הולכת וגוברת מרכזיותו בדימוי העצמי הכללי של האדם, שכן אנחנו, בני המין האנושי, מייחסים יותר ויותר חשיבות למראה חיצוני (בין אם נרצה בכך ובין אם לאו, בין אם במודע ובין אם לאו).

מרכזיותו של דימוי הגוף, והעובדה כי הוא כה רגיש לתגובות חיצוניות וכתוצאה מכך עלול לסבול מתנודתיות גבוהה היא אחת הסיבות העיקריות להכרזה על דיאטה מהירה – דיאטה שמטרתה ירידה משמעותית מאוד במשקל תוך זמן קצר (ברוב המקרים בניגוד לעצת רופאים ומומחים אחרים בתחום התזונה). למעשה, דיאטה מהירה ודימוי גוף כרוכים זה בזה כמו ערוץ 2 ופרסומות, או כמו ערוץ 1 ותקלות בשידור…

מהו דימוי גוף?

המונח דימוי גוף חדר, כאמור, לפסיכולוגיה המודרנית בשנת 1935 – בספר של פול שילדר, פסיכואנליטיקאי ונוירולוג אוסטרי. בספר שילב שילדר רעיונות ומושגים של כמה וכמה פסיכולוגים, ובפרט של מורו ורבו, זיגמונד פרויד.
הכוונה בדימוי גוף היא לאופן שבו רואה האדם את הפן הפיזי שלו ובפרט את מידת האטרקטיביות שלו בעיני עצמו ובעיני הזולת – המחשבות שלו אודות מידת האסתטיקה של גופו, הרגשות שמתעוררים בו בהקשר זה, והמשאלות שלו (והרי כמעט אין אדם שמרוצה מגופו כמו שהוא ולא רוצה לשנות משהו – ובפרט משקל, שעל מנת "לתקנו" מוכנים אנשים מסוימים לפצוח אפילו בדיאטה מהירה ולא בריאה).
דימוי הגוף נקבע בהתאם למרכיבים השונים של אישיותו של כל אדם, לאנשים איתם הוא בא במגע (ולמידת החשיבות שהוא מייחס לדעותיהם) ולאופנות (שמטבען מתחלפות). גישה אחת טוענת כי דימוי הגוף מתקבע בגיל צעיר יחסית ומאז אינו משתנה; גישה אחרת טוענת כי דימוי גוף הוא דבר דינמי ביותר; ואילו גישה שלישית מפרקת את המושג דימוי גוף למספר מרכיבים – וטוענת כי חלקם משתנה וחלקם האחר נותר קבוע.

האם אנחנו מרוצים מגופנו?

לא.

"לא" היא כמובן תשובה גורפת וכוללנית, אולם שורה ארוכה של מחקרים מוכיחה כי פחות או יותר כל אדם שני חש אי נוחות גבוהה ביחס לגופו. בפרט מטרידה רבים וטובים סוגיית המשקל – בהקשר זה חשוב לציין כי מחקרים רבים אשר בדקו עד כמה אנשים מרגישים שמנים, גילו כי רבים מאיתנו חושבים שהם יותר שמנים ממה שהם באמת. לדוגמה, אנשים שנשאלו האם הם שמנים יותר מהממוצע או פחות, ונתבקשו למקם עצמם על סקאלה בהתאם, נטו למקם עצמם ימינה יותר ממקומם ה"אמיתי" (כלומר אדם שמשקלו הוא בדיוק הממוצע, ברוב המקרים הרגיש שהמשקל שלו גבוה בכ- 10-15 אחוז מהממוצע).
התוצאה של העיוות בדימוי הגוף: דיאטה גם כשאין צורך, ובפרט תחושה שחובה לפצוח בדיאטה מהירה גם כשאובייקטיבית המצב טוב בהרבה.

דיאטה מהירה כ"פתרון פלא" לדימוי גוף

לכאורה דיאטה מהירה מחוללת פלאים לדימוי הגוף: האדם מרזה בצורה משמעותית תוך זמן קצר, כולם אומרים לו "וואו!" ו"איזה יופי רזית" ו"כל הכבוד על הנחישות", והופ – האדם מביט במראה ומתמלא שביעות רצון גבוהה.
אולם המציאות מורכבת יותר. דיאטה מהירה כשמה כן היא: שינוי דרסטי שאין שום אפשרות (וגם אסור!) להתמיד בו לאורך זמן. הקילוגרמים שיורדים עלולים לחזור מייד לאחר הפסקת הדיאטה, ובמקרה כזה דימוי הגוף לא רק שאינו יוצא נשכר אלא אף נפגע קשות (בגלל האכזבה והתחושה המייאשת כי "אין מה לעשות, תמיד אהיה שמנ/ה").

יחד עם זאת, דיאטה מהירה שמלכתחילה מוגבלת (מאוד) בזמן, ושלאחריה מקפיד האדם על דיאטה מאוזנת, עשויה במקרים מסוימים כן לשפר את דימוי הגוף – רק רצוי להתייעץ עם רופא כדי שמחיר השיפור בדימוי הגוף לא יהיה גבוה מדי (פגיעה קשה במערכות חיוניות בגופנו).