דיאטת סימונס


דיאטת סימונס, הנקראת גם דיאטת HCG, היא דיאטה מהירה שנויה במחלוקת: חסידיה טוענים כי הירידה במשקל במהלכה משמעותית, וכי לגוף לא נגרם שום נזק, ולעומתם מתריעים רופאים רבים על כך שמדובר במצג שווא, וכי כמו כל דיאטה מהירה, גם דיאטת סימונס מזיקה לגוף. גם מנהל התרופות האמריקאי (ה- FDA) ומשרד הבריאות בארץ התריעו על הסכנות שבדיאטת HCG. בארץ דרך כוכבה של דיאטה מהירה זו לאחר שכוהנת הלייפסטייל והטיפים, אודטה, השתמשה בה, רזתה מאוד – והיללה אותה.

את דיאטת סימונס פיתח ד"ר אלברט סימונס, רופא בריטי, שהתעמק בנושא השמנה והמאבק בה. הוא גילה כי התפריט של נשים רבות במזרח הרחוק היה דל קלוריות – ובכל זאת ילדו תינוקות בריאים לחלוטין. אחרי בדיקות שעשה, גילה ד"ר סימונס שבמהלך ההיריון מפרישות נשים (דרך השליה) הורמון בשם HCG – שתפקידו לספק לעובר את האנרגיה לה הוא זקוק כדי לגדול. ה- HCG משחרר למעשה שומנים שנאגרו במקומות שונים בגופה של האם (ירכיים, ישבן, בטן), וד"ר סימונס הבין שניתן לנצל את ההורמון כדי לתקן את הנזקים של התזונה המודרנית (שבשל העובדה שהיא מכילה צבעי מאכל, חומרים משמרים, כימיקלים ושאר מזיקים, לגוף שלנו קשה לעכל אותה).

עקרונות דיאטת סימונס

דיאטת סימונס מבוססת על שני עקרונות: תזונה דלת קלוריות (500 קלוריות בלבד) ומדויקת מאוד (כך שהיא מנסה לכלול בכל זאת את כל החומרים החיוניים לגוף) – ולקיחת ההורמון מפרק השומנים. בזכות ה- HCG, כך תומכי דיאטה מהירה זו, הגוף מסוגל לתפקד גם עם מעט מאוד קלוריות, שכן ההורמון מפרק שומנים מיותרים (שנאגרו בגוף ל"שעת צרה") ואלו מספקים לנו אנרגיה.

כמו כל דיאטה מהירה, גם דיאטת סימונס מוגבלת בזמן – והיא מתבצעת למשך 40 יום בלבד.

במהלך ארבעים הימים, ירד האדם במידה משמעותית במשקל (כ-10 עד 15 ק"ג. למעשה, כשמגיעים לירידה של 15 ק"ג מפסיקים את הדיאטה גם אם לא עברו עדיין כל הארבעים ימים). אם האדם עדיין לא הגיע למשקל בו הוא חפץ, אפשר לבצע מחזורים נוספים של דיאטת סימונס, אבל בין כל מחזור למחזור חובה לתת לגוף מנוחה של שישה שבועות (הנדרשת גם לשם נטרול העמידות שהגוף מפתח ביחס להורמון HCG).

בשנות השישים והשבעים של המאה העשרים דיאטת סימונס הייתה להיט של ממש. אחר-כך דעך הטרנד, בעיקר עקב הביקורת הרבה על דיאטה מהירה זו (ובכלל כנגד תזונה בלתי מאוזנת), אולם ב-2007 צץ מחדש. הסיבה לקאמבק המפואר של דיאטת סימונס הייתה ספר של אדם בשם קווין טרודו, שטען כי חשף קונספירציה, וכי מגיפת ההשמנה יכולה להיפתר בקלות בזכות דיאטת סימונס, ורק בגלל שהממסד הרפואי חבר לחברות התרופות (על מנת שיוכלו להרוויח סכומי עתק מתרופות שונות ומניתוחים) "הועלמה" דיאטת ה- HCG.

הביקורת על הדיאטה

כאמור, לא מעט ביקורת נמתחה על דיאטת סימונס – שכמו כל דיאטה מהירה מגבילה מאוד את תזונת האדם. כבר ב- 1975 דרש ה- FDA ממשווקי הדיאטה להצהיר כי אין שום הוכחה לכך שהורמון ה- HCG מסייע להפחתה במשקל. לטענת ה- FDA, ומומחים רבים אחרים, הירידה במשקל הושגה אך ורק עקב התפריט מצומצם הקלוריות, ואילו ה- HCG לא תרם לכך כלום וגם לא הפחית במאום את הסכנות הכרוכות בתפריט דל שכזה (בין הסכנות שציינו רופאים בכירים ניתן למנות פגיעה בשרירים, פגיעה בלב ופגיעה בתפקוד הכליות).

גם משרד הבריאות הישראלי הודיע, בתחילת 2012, כי מוצרי הרזיה המכילים את ההורמון HCG אינם מאושרים על ידו.