כדורי הרזיה


מצד אחד המין האנושי אוהב לאכול. מאוד אוהב לאכול, והרבה. מצד שני, רובנו רוצים להיות רזים. לפעמים אפילו מאוד רזים. הסתירה בין שתי הכמיהות הכל-כך בסיסיות מייצרת התחבטויות רבות, מאבקים בלתי פוסקים (בין לחישות הפיתוי של המקרר לבין המבטים הנוזפים של המראה) וגם מצוקה לא פשוטה. במקרים מסוימים, הסתירה הנ"ל אף מובילה את האדם לנקוט בדרכים שיעילותן מפוקפקת וסכנות רבות טמונות בהן – ובפרט להשתמש ב"כדורי הרזיה" במסגרת דיאטה מהירה.

דיאטה מהירה לכשעצמה היא קונספט שנוי במחלוקת. בין אם בחרתם בדיאטה מהירה שבה אוכלים בעיקר מלפפונים (ועוד מעדן חלב אחד ביום), בדיאטת סאות' ביץ' או בכל סוג אחר של דיאטה מהירה, רוב הסיכויים שהרופאים ומומחי התזונה יבהירו לכם כי לגופכם עלולים להיגרם נזקים של ממש.
כשמוסיפים לדיאטה מהירה גם שימוש ב"כדורי הרזיה" הסכנה כפולה ומכופלת – בניגוד לדיאטת מלפפונים, למשל, שאף אחד לא יכול להתמיד בה למשך יותר ממספר ימים, באותן גלולות המבטיחות השלת קילוגרמים בקלילות וללא ויתור על אוכל ניתן להשתמש לזמן רב מאוד; ובנוסף, אם בדיאטה מהירה רגילה הבעיה היא מה לא נכנס לגוף (חלק מאבות המזון הנחוצים לנו), הרי שכשלוקחים כדורי הרזיה הבעיה היא מה כן נכנס לגוף – ולא תמיד אנחנו יודעים מה באמת יש באותם "כדורי הרזיה".

סוגי כדורי הרזיה

כדורי הרזיה נחלקים למספר סוגים, בהתאם לאופי פעילותם ולדרך שבה הם אמורים לתרום להצלחתה של דיאטה מהירה או אחרת:

כדורים מדכאי תיאבון – כדורים ה"מרמים" את ההיפותלמוס ויוצרים תחושת שובע שלא כתוצאה מאוכל. לכדורים מסוג זה יש יתרון משמעותי, שכן הם מרגילים את האדם לצרוך פחות מזון ומסייעים לו לשנות הרגלי תזונה קלוקלים. מצד שני, הם עלולים לגרום לו לפתח תלות בהם (ובמידה ויפסיק לצרוך אותם התיאבון יתעורר מחדש במלוא עוצמתו).

כדורים המאיצים את חילוף החומרים – האצת חילוף החומרים בגוף מסייעת להרזיה, אולם היא עלולה להיות מסוכנת לסובלים ממחלות לב או בעיות בלחץ הדם (והבעיה היא שלא תמיד אנחנו מודעים למחלות המקננות בגופנו ומתפרצות "פתאום").

כדורים המעכבים ספיגת פחמימות – האטת עיכול הפחמימות (באמצעות חומרים הנקשרים לאותם אנזימים שאחראים על פירוק פחמימות) מסייעת לירידה במשקל, במיוחד תוך כדי דיאטה מהירה, אולם עלולה להביא איתה תופעות לוואי לא נעימות הקשורות למערכת העיכול: גזים, בחילות קשות, כאבי בטן וכו'.

כדורים שמשבשים ספיגת שומן – לכאורה פיתרון מושלם: אפשר לאכול מאכלים רוויי שומן והשומן כלל לא ייספג בגוף. אבל אליה וקוץ בה: גם השומנים החיוניים לגוף לא ייספגו בו, ושנית, מי שמשתמש בכדורים מסוג זה ימצא עצמו מבלה זמן רב בשירותים.

תרופות מול כדורים "טבעיים"

חלק מכדורי ההרזיה מוגדרים כתרופות, ואילו אחרים משווקים כחומרים מן הטבע.

חשוב לדעת שהמונח "טבעי" אינו בהכרח מבטיח בריאות והיעדר סכנות, שהרי בטבע – לצד דברים מופלאים – יש גם לא מעט חומרים מזיקים.

תרופות, לעומת כדורי הרזיה טבעיים, מחויבות בפיקוח מצד משרד הבריאות, ועל כן ברוב המקרים הן מסוכנות פחות. בנוסף, תרופות המחייבות מרשם רופא "מאלצות" את האדם לעבור אצל רופא בטרם השימוש, ומן הסתם לקבל אינפורמציה מאירת עיניים על כל ההשפעות של כדורי ההרזיה, כולל אלה הפחות נעימות.

מצד שני, אסור לפסול על הסף כדורים טבעיים, שחלק מהם עשויים כן לסייע במהלך דיאטה מהירה או אחרת.

זהירות, סכנה!

אם כבר החלטתם להשתמש בכדורי הרזיה כחלק מדיאטה מהירה, או דיאטה בכלל – אל תתפתו בשום פנים ואופן לרכוש כדורי הרזיה ממקור לא מוסמך!

כדורים שכאלה עלולים להכיל חומרים מסוכנים, וכבר תועדו לא מעט מקרים של פסיכוזות ואף מוות. ראו הוזהרתם!