כל מה שחשוב לכם לדעת אודות חלבון קזאין

ישנם סוגים שונים של חלבונים, כשלכל אחד מהם מאפיינים ספציפיים וגם מכנה משותף – כולם מספקים לגוף את אבני הבניין החשובות שהן חומצות האמינו. בסך הכל ישנן 20 חומצות אמינו ומתוכן 8 נקראות "חומצות אמינו חיוניות" וזאת משום שהגוף לא יודע לייצר אותן בעצמו וצריך לספק לו אותן באמצעות תזונה או תוספי תזונה.

אחד מסוגי החלבונים הוא חלבון קזאין – חלבון מלא שאהוב במיוחד על ספורטאים ומפתחי גוף בזכות יתרונותיו החשובים.

היתרונות העיקריים של חלבון הקזאין

חלבון קזאין הוא כאמור אחד מהחלבונים האיכותיים, גם בגלל שהוא מספק לגוף את אותן 8 חומצות אמינו חיוניות (טראונין, מתיונין, ליזין, טריפטופן, פנילאלנין, ואילן, לאוצין, איזולאוצין) וגם מסיבה חשובה אחרת: הפירוק של חלבון הקזאין הינו איטי מאוד, ונמשך עד 7 שעות.

כשאנחנו צורכים אבקת חלבון קזאין, המפגש בין החלבון האיכותי לבין מיצי העיכול שבקיבה יוצר חומר בעל מרקם סמיך כמו של ג'ל, וחומר זה נספג אט אט ובהדרגתיות בדפנות הקיבה. הספיגה המאוזנת של החלבון גורמת לכך שאותן חומצות אמינו (החיוניות והאחרות) ימלאו את תפקידן החשוב לאורך שעות רבות ויבטיחו מקסימום תועלת לגוף.

מתי כדאי לצרוך את החלבון?

כמו כל מרכיב בתזונה שלנו, כולל תוספי התזונה, על-מנת להפיק את מלוא התועלת מחלבון הקזאין חשוב מאוד להקפיד על תזמון אופטימלי של הצריכה שלו.

המפתח לצריכה אופטימלית של החלבון רב היתרונות הוא ההבנה שהוא מתפרק בגוף לאורך שעות ארוכות, ועל כן הוא מומלץ לצריכה לפני השינה. בדרך זו גם בלילה השרירים שלנו יקבלו את הנחוץ להם גם במהלך השינה ולא רק בשעות היום.

חומצות האמינו החיוניות והאחרות שמספק חלבון הקזאין

חלבון קזאין מספק כאמור לגוף חומצות אמינו חיוניות וכן חומצות אמינו נוספות שתרומתן לגוף משמעותית, ובפרט עבור הספורטאים שבינינו.

בסך הכל ישנן 20 חומצות אמינו סטנדרטיות שהגוף זקוק להן, כשמתוכן כאמור 8 מוגדרות כחיוניות וישנן עוד 5 חומצות אמינו "חצי חיוניות" – כאלה שבמקרים מסוימים גוף האדם כן מצליח לייצר בעצמו אבל במקרים אחרים הוא חייב אותן ממקור חיצוני (תזונה או תוספים).

5 החומצות החצי חיוניות הן ציסטאין, ארגינין, טריוזין, היסטידין וגלוטמין. האחרונה חשובה מאוד עבור מפתחי גוף, ספורטאים ומתאמנים, וגם עבור ילדים מדובר בחומצות אמינו חשובות מאוד.

מכלול חומצות האמינו מספק לגוף האדם, ובמיוחד אם הוא עוסק בפעילות ספורטיבית נמרצת, תועלות רבות: ראשית, החומצות השונות הן אלה שמאפשרות את אספקת האנרגיה המקסימלית לשרירים כך שבכל אימון האדם יביא לביטוי מלא את יכולותיו. שנית, חומצות אמינו מגבירות את הסיבולת ובכך מאפשרות אימונים ארוכים יותר ואפקטיביים יותר. שלישית, חומצות האמינו מחזקות גם את זרימת הדם שחיונית להתאוששות מיטבית בסיומו של כל אימון, והאימפקט האחרון והמשמעותי הוא מניעת פירוק רקמת שריר כך שבתום האימון השרירים ייבנו ולא ייהרסו.

בנוסף, ישנה לכל חומצת אמינו חיונית השפעה ספציפית:

טראונין – מסייעת לייצר קולגן ואלסטין, חלבונים שבונים רקמות חזקות וגמישות.

מתיונין – חשובה לשמירת על אחוזי שומן נמוכים, ולכן תורמת רבות למפתחי גוף.

ליזין – עוזרת לקלוט סידן ולבנות את העצמות.

טריפטופן – תורמת לייצור 2 הורמונים חשובים, מלטונין וסרוטונין, וגם לוקחת חלק במנגנוני שיכוך כאב.

פנילאלנין – חשובה לתפקוד תקין של תאי עצב.

ואלין – חשובה מאוד לספורטאים בזכות היכולת שלה לתקן תאי שריר פגועים (במקרים רבים אימונים גורמים לקרעים מיקרוסקופיים בשרירים, ואם הם לא יתוקנו עלול להיווצר נזק חמור יותר).

לאוצין – מווסתת את רמת הורמון הגדילה בדם ושומרת על אחוזי שומן נמוכים בגוף.

איזולאוצין – חשובה במיוחד להתאוששות מהירה וטובה בסוף האימון.


Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *